Записки върху SAP2000
Страницата е създадена на:27 юни 2019 и редактирана на:13 януари 2020
Интернет връзки - в раздел: SAP2000(колекция връзки).
Въведение
SAP2000 е софтуерен продукт за анализ на строителни конструкции по метода на крайните елементи(колекция връзки). Обучението по използване на този продукт е част от учебната програма на редица инженерни спициалности и за изучаването му са написани много ръководства.
За запознаване с продукта може да се използва пробна версия, която има редица ограничения. Изтеглянето на такава версия става възможно след попълване на формуляр-заявка. Хипервръзката за изтегляне се изпраща на посочения от заявителя имейл.
В настоящите записки разглеждаме пробна версия 21, която е актуална в момента на стартиране на записките.
Основно действията които потребителят извършва с програмата могат да се разделят на следните групи:
- действия по описване на геометричните и физични свойства на модел;
- действия по съставяне на конкретно задание за числен анализ;
- извършване на числен анализ;
- преглеждане и интерпретиране на резултатите от числения анализ.
Система за помощ
По установената традиция в побликуваните тук "Записки върху..." нека първо да посочим впечатленията, които предизвиква системата за помощ. Основната част на тази система е offline и се състои от .chm файлове, в директория:
C:\Program Files\Computers and Structures\SAP2000 21 Eval
и pdf файлове в директория
C:\Program Files\Computers and Structures\SAP2000 2021 Eval\Manuals
.
В показваните от програмата диалози, няма специални поставени бутони за контекстно извикване на help, но натискането на клавиш F1 отваря прозорец с обяснения относно, активния в момента диалог.
Онлайн, на официалният сайт на продукта има раздел Watch & learn, съдържащ редица видео-уроци. Колекция от връзки към моментите от тези уроци, в които се разглеждат конкретни въпроси, вижте в раздел Watch & learn в подробности(колекция връзки).
Интерфейс
Интерфейсът е класически интерфейс за програма за операционна система Windows - състои се от главен прозорец с меню и панели с бутони, и подпрозорци - изгледи. При изпълняване на команди се показват диалогови прозорци.
Преди да е стартиран модел, повечето инструменти няма за какво да се използват и са неактивни.
Стартиране на нов модел
Създаване на нов модел се стартира с команда File - New Model... и от диалоговият прозорец се избира: система измерителни единици (обикновено: "KN, m, C") и шаблон.
Подходящ за редица случаи е шаблонът Grid Only. С него се създава само първоначална мрежа от помощни линии, върху които по-късно се построява модел. След щракване върху иконата на този шаблон се показва диалог за настройване на помощните линии. Параметрите на мрежата се зададат в декартови или цилиндрични координати и включват: брой на линиите по всяка от координатите, разстояния между линиите и координати на начална точка.
Създадената мрежа е от линии, разположени на равни разстояния, но ако е необходима мрежа с нееднакви разстояния, това се прави по-късно чрез модифицира с команда Modify - Coordinase Systems/Grids...
Изгледи
Изгледите са прозорци, в които се визуализира моделът и информацията за решаваната задача. След стартиране на нов модел се показва два изгледа - тримерен и двумерен. Един от изгледите е активен, заглавието му е оцветено и подаваните команди, засягат именно този изглед.
Активният изглед се управлява с командите от меню View и с бутони от стандартния панел инструменти. Бутоните: 3d, xy, xz, yz, ... променят вида на изгледа. Команда View - Set Display Options... Ctrl+W показва диалог, в който с поставяне и премахване на отметки се определя какво да се изобразява в активния изглед.
Накои настроики на всички изгледи се задават с командите от меню Options: Dimention/Tolerances... - настройки за дебелини на линии, големини на букви и др., Colors - цветове, ...
Последният изглд не може да бъде затворен, а нови изгледи се създават с щракване на триъгълния зняк вдясно на заглавната лента на активния изглед и избиране на команда "+ Add New Window".
Панели за инструменти
Панелите за инструменти се показват и скриват с щракване на десен бутон на мишката върху ивицата за дърпане и местене на някой от панелите и щракване върху името на панел в контекстното меню.
Видимостта по подразбиране на панелите с инструменти се възстановява с команда: Options - Reset Toolbars.
Селектиране
Селектиране на елементи от модела се извършва след установяване на режим на селектиране чрез щракванене на бутона с изображение на стрелка Set Selekt Mode.
Еднократното щракване върху елемент го добавя към групата селектирани елементи. Повторното щракване го премахва.
Очертаването с влачене от ляво надясно на правоъгълник селектира всички, попадащи изцяло в правоъгълника елементи. Очертаването с влачене от дясно наляво на правоъгълник селектира всички, пресичани от правоъгълника елементи.
Материали
Прътови конструкции
След като е настроена подходяща помощна мрежа върху нея може да се начертаят осите на елементите на прътова конструкция. Команда Draw - Frame/Cable/Tendon активира инструмента за чертане - на екрана се показва прозорец за настройване на прътовия елемент, а курсорът на мишката се променя.
Чертането става с последователни щраквания с левия бутон на мишката в пресечните точки на мрежата. Двойното щракване в пресечна точка, поставя крайна точка на прът и чертането на нов прът може да започне от друга точка.
Клавиш Esc премахва направена селекция.
Връзки (Restraints)
Това са условия за неподвижност на някои точки от конструкцията. След селектиране с
File - New - Beams
Предишна страница: Записки върху GenerativeComponents
Следваща страница: Записки върху Archicad