Текстове в AutoCAD
Страницата е създадена на:28 октомври 2024 и редактирана на:11 ноември 2024
Командата за въвеждане на текст има два варианта, както се вижда при щракване с левия бутон на мишката върху иконата триъгълник под бутона Text:
Multiline Text - Многоредов текст и Single Line - Едноредов текст. За поставяне на кратки надписи, например: имена на помещения, означения и кодове на детайли и др. за предпочитане е използването на едноредови текстове.
Едноредов текст
Командата за въвеждане на едноредов текст се стартира с щракване с левия бутон на мишката върху показания бутон Single line, или с изписване от команден ред на команда DT (TEXT) или TEXT. Изпълнението преминава през следните етапи:
Specify start point of text or [Justify/Style]:
- Щракване върху точка или въвеждане на координати за базова точка на текста. Базовата точка е точката, спрямо която се разполага текста в зависимост от начина на подравняване (Justify), който е зададен.
Опция J (Justify)
позволява избиране на начин на подравняване:
Enter an option [Left/Center/Right/Align/Middle/Fit/TL/TC/TR/ML/MC/MR/BL/BC/BR]:
За да завърши този етап трябва да се напише една от предложените опции.
Опция S (Style)
позволява смяна на текущия текстов стил.
След въвеждане на базовата точка следва въвеждане на височина на текста. (Този етап се пропуска, когато височина на буквите е зададена в избрания текстов стил.)
Въвежда се и ориентация (посока на текста) на текста в градуси.
След тези подготвителни етапи следва етап на въвеждане и редактиране на текста.
Въвеждането се прекратява с щракване в страни от текста и клавиш Esc.
Многоредов текст
Многоредовият текст се разполага в посочен от потребителя правоъгълен участък от чертежа. Когато посочения участък е по-тесен от дължината на написания текст, той автоматично се пренася на следващи редове. Подходящ е за въвеждане на дълги пояснителни бележки, указания и др. обемиста текстова информация.
Командата за въвеждане на многоредов текст се стартира с щракване с левия бутон на мишката върху показания бутон Multiline Text, или с изписване от команден ред на команда T (MTEXT), MT (MTEXT) или MTEXT. Изпълнението преминава през следните етапи:
Посочване на един от ъглите на правоъгълен участък с щракване на левия бутон на мишката и посочване на срещуположния ъгъл с второ щракване на левия бутон на мишката. На мястото на посочения участък се появява поле за въвеждане и редактиране на текст, а върху панделката за инструменти - контекстна страница Text Editor.
Въвеждането се завършва с щракване на бутона Close Text Editor.
Променяне на Single line в Multiline Text и обратно
Команда TXT2MTXT превръща едноредов текст в многоредов.
Многоредов текст се превръща в едноредов (всеки ред в отделен обект) с команда EXPLODE.
Стилове за текст
Текстовите стилове засягат показването на текстове. Създаването и редактирането на текстови стилове се извършва с диалог, който се показва с команда: ST (STYLE) или от бутони от графичния интерфейс:
Диалогът за редактиране на стилове изглажда така:
При създаване на чертожен файл от шаблон acadiso.dwt са налични два текстови стила Annotative и Standard. Нов стил, копие на някой от тези се създава след селектиране на един от двата и щракване на бутон New... Появява се диалог за задаване име на новия слой, вместо предложеното по подразбиране име style 1.
В прозореца за редактиране на текстов стил се задават следните свойства на стила:
Font - шрифт, характеризиращ се с: Font Name Font Style и опция Use Big Font.
Size - размер, който се характеризира с опция Annotative, стойност Height/Paper Text Height и опция Match text orientation to layout.
Effects - ефекти: Upside down, Backwards, With Factor, Oblique Angle.
Още за командата STYLE, вижте тук.
Текущия текстов стил е този стил, който се прилага по подразбиране при създаване на нови текстове. Кой е текущия текстов стил се избира по няколко начина: с щракване бутона в диалога за редактиране на стил Set Current; от падащите списъци на страница Home, панел Annotate и страница Annotate:
Предишна страница: Блокове в AutoCAD
Следваща страница: Управляване на свързани файлове (Xrefs) в AutoCAD