Команден ред в AutoCAD
Страницата е създадена на:16 октомври 2024 и редактирана на:12 ноември 2024
Съдържание
Какво е команден ред?
Командният ред е част от интерфейса на AutoCAD, представляващ прозорец, в който се показват и въвеждат, писаните с клавиатурата от потребителя команди. Появява се в долната част на чертожното поле и се скрива и показва отново с натискане клавишна комбинация Ctrl+9.
Основно ползване
За да се използва командния ред не е необходимо специално да се щракне върху полето му за писане, достатъчно да е се започне писане с клавиатурата. Въвежданите от клавиатурата символи (ако е изключен динамичния вход) се показват веднага в командния ред. След поява на букви в командния ред, над него се показва изскачащ списък на командите и системните променливи, в които се срещат написаните букви.
В показания пример са написани буквите sel
. Първата команда, която започва с тази букви SELECT
е на първо място в списъка, откроена с черен фон, а в командния ред, върху син фон са показани останалите букви на тази команда. Достатъчно е в този момент да се натисне клавиш Space, Enter или да се щракне с десен бутон на мишката, за да започне изпълнение на команда SELECT
(за тази команда вижте повече на страница Селектиране в AutCAD).
Придвижването на курсора на мишката върху други команди от списъка откроява на черен фон тези команди, като в десния край на редовете им се показват икони . Щракването върху иконата "?", предизвиква отваряне на помощната система на AutoCAD с информация за откроената команда, а щракване върху втората икона - земно кълбо предизвиква търсене в Интернет относно командата.
Всяка команда в AutoCAD се състои от поредица от етапи. Всеки етап започва с получаване на информация от потребителя и изпълняване на съответно действие от компютъра, след което започва следващ етап с очакване на още информация от потребителя.
Начини за завършване на въвеждането
За завършване въвеждането на информация от клавиатурата (команда, опция, числови данни) освен натискане на клавиш Enter в AutoCAD са предвидени и натискане на клавиш Space и щракване на десен бутон на мишката. Това позволява оптимизиране на движенията на ръцете на оператора и ускоряване на процеса на въвеждане - във всеки момент може да се избере най-спестяващият движения начин от трите изброени. При писане на символи с клавиатурата се избира между Enter или Space, който е по-близо до клавиша на последния въведен символ. При въвеждане с мишката, по-близо е да се щракне десен бутон на мишката без да се мести ръката от нея.
Избиране на опции
Опциите са възможности за избиране на различни начини за продължаване на изпълнението на започната команда. В командния ред, опциите се показват в квадратни скоби, след подсказващия надпис за текущото изпълнение. Например:
Опциите започват с главни, оцветени в синьо букви. За да се избере съответна опция трябва да се въведат от клавиатурата тези букви и да се завърши избирането на опцията с натискане на Enter или Space. Опция може да се избере и с еднократно щракване с левия бутон на мишката върху надписа ѝ в командния ред.
Отменяне/отказване на етапи или команди
Редица команди показват опция Undo за отмяна на последния завършен етап. Избирането на тази опция предизвиква отмяна на последния завършен етап от изпълнението на командата, например, премахва последната поставена с команда Line точка. При това изпълнението на командата продължава с очакване за ново въвеждане от потребителя.
Натискането на клавиш Esc предизвиква прекратяване на командата. При някои команди, изпълнените до натискането на Esc етапи, ако са завършени такива, остават изпълнени. При други - командата се отменя напълно.
Отменянето на напълно завършила команда става с команда U или щракване на бутон Undo от графичния интерфейс.
Повторното изпълнение на отменена с U (UNDU), команда става с команда REDO или щракване на бутон Redo от графичния интерфейс.
Съществува и команда MREDU, която преди изпълнение изисква посочване на брой команди, които да се изпълнят отново или избиране на опции [All/Last]
.
Прозрачно изпълняване на команди
Страница от помощната система AutoCAD 2025 - Transparent Command Reference.
Пример. Изпълняване на команда 'cal за пресмятане на изрази по време на въвеждане.
Префикси тире, долна черта и точка
Понякога за променяне на начина на изпълняване на командите пред командите, при писането им в команден ред, може да се поставят следните символи-префикси:
Долна черта _ поставена пред команда на английски език, гарантира, че ще се използва командата на английски език, вместо на езика на локализацията на AutoCAD. Използва се при версии на AutoCAD, които са локализирани на други езици: руски, немски, португалски и др. В тези версии се използват команди на съответния език и при необходимост от използване на команди на английски, тези команди трябва да се започват със знак _.
Тире -, поставено пред команда предизвиква изпълнение на командата без отваряне на диалогови прозорци, а с показване на съобщения върху командния ред и избиране на опции от командния ред. Може да бъде използвано от потребители, свикнали с работа само с команден ред и предпочитащи да продължат работа в този стил.
Точка . се поставя пред команди, които може да са променени от потребителя за да се осигури изпълнението на оригиналната команда от AutoCAD, вместо променената.
Пред дадена команда може да се поставят повече от един от тези префикси за да се осигури, действието на всеки от тях. Например: вместо команда B
(съкратена версия на команда BLOCK
), може да се напише
-.В
което ще осигури изпълнение от команден ред, вместо с диалог и то на оригиналната вместо евентуално променената версия на командата за създаване на блок.
Последни команди
Последните, подадени от оператора команди се виждат при щракване на бутона пред полето за писане на прозореца с командния ред и може да се повторят с щракване с мишката върху показвана команда.
Повтаряне на последните команди
Командата, чието изпълнение току що е завършило, може да се повтори с натискане на клавиш Enter или Space.
Последната подадена команда се появява неписана на командния ред при натискане на клавиш - стрелка нагоре. Следващо натискане на клавиш стрелка нагоре, изписва по-предишна команда и т.н. Връщане на команди в обратен ред се извършва с клавиш - стрелка надолу.
История на командите
Когато прозорецът на командния ред е закотвен, над полето за въвеждане на команди има многоредово текстово поле, съдържащо всички, подадени до момента от потребителя команди. Размерът на това поле се променя с влачене с мишката на горната му граница.
Например, изпълнението на команда C (CIRCLE), за построяване на окръжност с център точка (0,0) и радиус 100 единици, в историята на командите се вижда като:
Command: C CIRCLE Specify center point for circle or [3P/2P/Ttr (tan tan radius)]: 0,0 Specify radius of circle or [Diameter]: 100
Когато командният ред не е закотвен историята на командите се появява при щракване върху иконата - триъгълник в десния край на прозореца на командния ред.
От многоредовото поле с историята може да се маркират и копират части текст.
Настройване на прозореца с командния ред
Скриване/показване
Щракването върху иконата "х" предизвиква показване на съобщение:
След отговаряне с бутон Yes, командния ред се скрива. Ако се постави отметката Always close Command line window, това съобщение няма да се покаже повече и скриването на командния ред ще става веднага; за да се появи отново - вижте Hidden Messages Settings
Преместване
Влаченето за иконата с точки , предизвиква преместване на командния ред на друго място в прозореца на AutoCAD.
Закотвяне
Пускането на прозореца на командния ред в долната или горната част на прозореца на AutoCAD, го закрепва (закотвя) извън чертожното поле и така не закрива част от чертежа.
Освобождаването от това закотвяне, става с влачене за иконата с точки и пускане върху чертожното поле.
Настройване
Щракването върху иконата гаечен ключ в прозореца на командния ред отваря меню:
Input Settings
Подменюто за настройване на командния ред Input Settings... определя начина на функциониране на командния ред. Описаното по-горе поведение с показване на още команди, търсене не само в началото на командите и т.н. е свързано с активиране на отметките от това подменю.
Input Search Options...
Показва диалог за настройване поведението на прозореца с командния ред.
Options
Още един удобен начин за отваряне прозореца с всички настройки на AutoCAD.
Прозрачност и цветове
Когато прозорецът на командния ред не е закотвен, има известна прозрачност, за да се вижда през него чертежа. Контекстното му меню, появяващо се при щракване на десния бутон на мишката, съдържа опция Transparency..., което отваря диалог за нагласяне на прозрачността, когато курсора на мишката е извън него, и когато е върху него.
Цветовете на елементите на прозореца на командния ред се задават от диалог Options.
Предишна страница: Интерфейс на AutoCAD 2025
Следваща страница: Селектиране в AutCAD