Селектиране в AutCAD

Страницата е създадена на:14 октомври 2024 и редактирана на:16 октомври 2025

Съдържание

Какво е селектиране? Селектиране на отделни обекти Селектиране чрез заграждане/пресичане Селектиране при припокриване Селектиране по специфично свойство

Какво е селектиране?

Селектиране/избиране/маркиране на обекти, върху които потребителят възнамерява да извърши определени действия, става преди започване изпълнението на команда (метод noun-verb), или по време на изпълнение на команда (метод verb-noun), както и при изпълнение на специалната команда за селектиране SELECT.

Поведението на AutoCAD при селектиране се променя значително при промяна на настройките за селектиране. В настоящите записки описваме поведението при настройки по подразбиране.

Селектиране на отделни обекти

Селектирането на отделен обект става с щракване на левия бутон на мишката върху линия от този обект.

Това се случва така: Поднасянето на курсора над линия на даден обект (без натискане на бутон), по подразбиране предизвиква "светване" (предварително селектиране) на обекта, преди да се щракне с левия бетон на мишката върху него. Това поведение, обаче, може да е отменено с премахване на отметка When no command is active в диалог Options - страница Selection - Preview - Selection preview. (променлива SELECTIONPREVIEW)

Премахването на всички обекти от направена селекция става с натискане на бутон Esc.

Добавянето на отделен обект към селекция става с щракване на левия бутон на мишката върху линия от този обект. (По подразбиране не е необходимо да се държи натиснат клавиш при щракване върху обект за да бъде добавен към селекция, но ако е включена отметка Use Shift to add to selection в диалог Options - страница Select, то за добавяне и премахване на отделен обект от селекция трябва да се държи натиснат клавиш Shift при щракване на левия бутон на мишката.)

Селектиране чрез заграждане/пресичане

Заграждането на много обекти с правоъгълен прозорец (Window) или свободно очертана крива (Laso) селектира попадащите в тях обекти. Очертаваната фигура (правоъгълник или крива) се изобразява с различен цвят и рамка в зависимост от посоката на очертаване - надясно - синьо запълване и жълта плътна рамка, селектира всички обекти, които изцяло попадат във фигурата; наляво - зелено запълване и прекъсната жълта рамка, селектира всички обекти, чиито линии пресичат фигурата. Очертаването на правоъгълен прозорец се извършва с отделни две щраквания на левия бутон на мишката в противоположни върхове на правоъгълника. Очертаването на крива става с постоянно натиснат ляв бутон на мишката и движение по кривата. Това поведение се управлява с опциите Implied Windowing на диалог Options - страница Selection - Selection Modes. (Системна променлива PICKOUTO)

Селектиране при припокриване

С щракване на десния бутон на мишката върху бутона за включване/изключване на помощната мрежа се избира Grid Settings... Отваря се диалога Drafting Settings. В неговата подстраница Selection Cycling се поставя отметката Allow Selection Cycling. Това позволява да се избира между обектите, чиито линии се припокриват.

Селектиране по специфично свойство

Команда QSELECT

 

Copyright CC BY-ND 4.0.
Посещения на страницата: общо 584 днес 0
Направено с VanyoG CMS.

Force Reload