Инструменти за рисуване във Фотошоп
Страницата е създадена на:16 септември 2020 и редактирана на:18 октомври 2023
Съдържание
Инструментите за рисуване са растерни инструменти, които действат директно върху пикселите и ги променят, затова ще ги наричаме и пикселно рисуващи инструменти. Повечето инструменти за рисуване използват зададения цвят на предния план (Foreground Color) и променят пикселите на активния слой, като и го смесват по зададен начин на смесване (Blend Mode) с цвета на пикселите от активния слой или с цвета, получен от смесването на всички видими слоеве (ако е включена опция All Layers).
Градиент (Gradient Tool)
Създава плавно преливане между два или повече цвята, съчетано, ако е необходимо, и с плавно изменение на непрозрачността на нанасяните цветове.
Преливането на цветовете може да да следва различни линии:
права линия (Liner Gradient);
радиуса на окръжност (Radial Gradient);
ъгъла на обикаляне около център (Angular Gradient);
симетрично в две срещуположни посоки (Reflected Gradient);
в четири посоки (Diamond Gradient).
Тези видове градиенти се избират с щракване върху съответния бутон върху лентата за избор.
Какви цветове и степен на непрозрачност на пикселите се редуват при всеки от тези градиенти се задава с диалога редактор на градиенти (Gradient Editor), който се появява при щракване върху фигурката на избрания в момента градиент върху лентата за избор. При щракване върху бутона стрелка в дясната страна на тази фигурка се отваря падащ списък, за избиране измежду запазените вече градиенти:
Прозорецът редактор на градиенти съдържа:
списък на запазените градиенти (Presets), бутони за зареждане (Load), запазване (Save) и създаване на нов градиент (New), поле за попълване на име (Name), избор на тип (Gradient Type) и плавност (Smoothness) на градиента и интерфейсни елементи за настройване на цветовете.
Редактирането на градиент се състои в поставяне чрез щракване на мишката или премахване с клавиш Delete на манипулатори за непрозрачност над лентата, изобразяваща градиента, и на манипулатори за цветове – под същата. Щракването върху някой от тези манипулатори, предизвиква неговото избиране за настройване и показване на параметрите: непрозрачност (Opacity), цвят (Color) и местоположение (Location).
Кофа с боя (Paint Bucket Tool)
Служи за запълване на селектираната част от активния слой с определен цвят или с шарка (Pattern). След избиране на инструмента, от падащия списък върху лентата за избор се избира дали ще се използва за запъване с цвят (Foreground) или за запълване със шарка (Pattern).
Инструментът действа така: При щракване с мишката, във всички посоки от точката на щракване, се разпространява промяна на цвета на пикселите, ако цветовете им се различават от цвета в точката на щракването с не повече от зададения толеранс. Параметърът толеранс (Tolerance) и опциите Contiguous и All Layers имат същото значение, както параметрите със същите имена при инструмента за селектиране магическа пръчка.
Четка (Brush Tool)
Бутонът Brush Tool за активиране на инструмента четка се намира в една група от няколко инструмента:
Четката е инструмент, който при влачене с мишката върху изображението оставя линия с меки, преливащи контури, подобно на четка за рисуване с боя върху платно.
Инструментът четка има настройка "изтичане" (Flow), която съответства на напоеността на истинска четката с боя. Flow: 100% означава, че четката е напълно напоена с боя и оставя отчетливи, плътни следи. При по-малки стойности следите от четката са по-слаби, като от по-суха четка.
Настройката пулверизатор (Airbrush Capability) ако е включена води до това, че следата оставяна от четката става по-плътна при по-продължително задържане натиснат бутон на мишката или по-бавно движение на курсора, сякаш се пръска по-продължително на едно и също място с пулверизатор. Ако опцията пулверизатор е изключена следата от четката не зависи от времето на натискане или скоростта на движение.
Молив (Pencil Tool)
Линиите, които оставя молива са с резки контури, наподобяващи линии от молив върху хартия. Инструментът молив няма настройки за изтичане и ефект пулверизатор.
Инструментите четка и молив оставят следа, която се образува от многократно наслагване на едно и също петно (връхче), с различна форма, по направление на линията, която се очертава при влачене с мишката. Поради този общ за двата инструмента принцип на работа, голяма част от настройките се срещат и при двата инструмента.
Настройки на инструментите четка и молив
Инструментите четка и молив се настройват от панел Brush Settings. Той се отваря/затваря от менюто Window – Brush Settings; с клавиш F5 или от бутона Toggle the Brushes Panel върху лентата за избор, когато е избран инструмент четка или молив (този бутон е наличен само в някои версии).
Настройките на инструменти четка и молив касаят формата, големината, посоката, разстоянието и др. свойства на поредицата от петна, които образуват следата, оставяна от инструмента. Тези настройки образуват няколко групи:
Brush Tip Shape – група за настройване формата на връхчето;
Shape Dynamics – изменения във формата на петната;
Scattering – разхвърленост на петната;
Texture – придаване на релефност на оставяната от инструмента следа;
Dual Brush – комбиниране на две четки;
Color Dynamics – изменения в цвета на петната;
Other Dynamics – изменения в свойствата непрозрачност и изтичане.
За тези групи настройки върху панел Brush Settings има страници за задаване стойности на редица параметри към всяка група. Страницата с параметри се показва при щракване върху името на групата. Отметката пред името на групата означава дали се прилагат настройките от групата, когато четката се използва.
Няколко настройки служат за включване/изключване на някои ефекти:
Noise – шум. Когато е включена се създават малки случайни колебания в цвета на пикселите, през които минава четката.
Wet Edges – мокри краища. Когато е включена периферията на следата на четката е по-плътна, от вътрешността и, сякаш се рисува с разредена боя и се оставя следата от четката да изсъхне.
Smoothing – изглаждане. Когато е включена пътят на четката се прави по-гладък, без малките изкривявания предизвикани от трепванията на ръката.
Protect Texture – предпазване на релефа. Ако настройката е включена четката не променя светлосенките придаващи релефност на изображението.
Направени настройки на четки, могат да се запазят за следваща употреба като пресети за четки. Запазените пресети се показват в панел Brushes.
Премахване на запазен от потребителя пресет за четка става със задържане натиснат клавиш Alt и щракване върху пресета в панел Brushes.
Инструмент за смяна на цвят (Color Replacement Tool)
Заменя цвета на пикселите през които преминава със зададен цвят без да засяга светлосенките. С този инструмент може да се променят цветовете на предметите като се запазва фотореалистичния им изглед.
Гума (Eraser Tool)
Гумата е инструмент за изтриване на изображението. Когато се използва върху слой, който не е фон, прави пикселите прозрачни, а ако се използва върху слоя фон Bachground, запълва пикселите със зададения цвят на задния фон.
Гума за изтриване на фона (Background Eraser Tool)
Това е инструмент, който изтрива до прозрачност фона около даден предмет. Ако се използва върху слоя за фон Background, този слой автоматично се превръща в обикновен слой. Изтриват се пикселите, които имат сравнително близък цвят. С кой цвят се сравнява за де се определи дали да се изтрива се определя от бутоните върху лентата за настройки.
Вълшебна гума (Magic Eraser Tool)
Вълшебната гума е инструмент за изтриване на части от изображението само с едно щракване на мишката. Изтриват се всички пиксели с цветове близки до цвета на точката на щракване. Изтрива до прозрачност, така че при използване върху слой фон, този слой автоматично се превръща в обикновен слой.
Предишна страница: Работни дъски (Artboards) във Фотошоп
Следваща страница: Задаване на цвят във Фотошоп