Собствени, незатихващи хармонични трептения
Страницата е създадена на: 5 ноември 2016 и редактирана на: 7 март 2023
Уравнението на движение на една материална точка, върху която действа само квазиеластична сила , както видяхме, се свежда до линейно, обикновено диференциално уравнение с постоянни коефициенти:
,
в което сме въвели означението . Частни решения на това уравнение търсим във вид на функция: . Като изразим втората производна на тези функция и заместим в диференциалното уравнение, получаваме неговото характеристично уравнение:
.
Това характеристично уравнение има имагинерни корени:
и ,
на които съответстват следните частни решения на диференциалното уравнение:
и .
С помощта на тези частни решения можем да изразим общото решение:
,
където и са произволни комплексни константи. Виждаме, че общото решение, което получаваме, се изразява с комплексни числа и за да има физичен смисъл трябва от него да се отделят само решенията, които се изразяват с реални числа. Необходимо и достатъчно условие едно комплексно число да бъде реално число, е то да бъде равно на своето имагинерно спрегнато: . Прилагайки това условие върху полученото общо решение получаваме уравнението:
,
което може да бъде удовлетворено ако са равни константите пред еднаквите експоненти от двете му страни:
и .
Да представим константата в тригонометричен вид:
Така за константата получаваме:
,
а като заместим с тези константи в общото решение получаваме:
.
(При последното преобразувание използвахме формулата на Ойлер: .) Следователно, реалната функция на времето, която е общо решение на уравнението на движение на трептяща под действие на квазиеластична сила материална точка е:
.
Ако вместо във вида (101.1) представим константата `C_1` във вида `C_1 = a/(2i) e^(i α_1)`, се получава решение от вида:
`x = a sin (ω_0 t + α_1)`
Трептенe, коeто се извършва по получените косинусов или синусов закон, се нарича хармонично трептене. Величините, които характеризират това трептене са двете константи и . се нарича амплитуда на трептенето, а - начална фаза. е кръговата честота на собствените трептения на системата, която се нарича също и собствана чустота на системата. При всяко повторение на това трептене материалната точка се отклонява до едно и също максимално разстояние от равновесното положение, равно на амплитудата, затова се казва още, че трептенето е незатихващо.
Предишна страница: Обикновени, линейни диференциални уравнения с постоянни коефициенти
Следваща страница: Апериодично движение и затихващи собствени трептения
Copyright CC BY-ND 4.0.
Посещения на страницата: общо 6238 днес 0
Направено с VanyoG CMS.
Force Reload