Обикновени, линейни диференциални уравнения с постоянни коефициенти
Страницата е създадена на: 5 ноември 2016 и редактирана на:11 юни 2020
Уравненията, които получихме в предишния въпрос, в математиката спадат към вида на линейните, обикновени диференциални уравнения от втори ред с постоянни коефициенти. В тези уравнения участва неизвестна функция на времето , както и производните на тази функция до втори ред включително ( и ).
Чрез въвеждане на нови означения, да приведем споменатите уравнения (100.1), (100.2) и (100.3) в по-удобен за анализиране и решаване вид. Първо да ги разделим на масата . Получаваме:
,
и
.
сега да въведем означенията:
, и .
При тези означения уравненията добиват вида:
Уравнения (102.1) и (102.2), дясната страна на които е 0, се наричат хомогенни уравнения, а уравнение (102.3), дясната страна на което е различна от нула функция, се нарича нехомогенно уравнение. Всяка конкретна функция, която удовлетворява дадено уравнение се нарича частно решение на това уравнение, а множеството от всички частни решения се нарича общо решение.
В математиката се доказва, че общото решение на едно хомогенно, линейно, обикновено диференциално уравнение от втори ред е сума от произведението на две произволни константи и с две линейно независими1 функции и , представляващи частни решения на уравнението, т.е. има вида:
,
а общото решение на нехомогенно линейно, обикновено, диференциално уравнение е сума от общото решение на съответното му хомогенно уравнение и кое да е негово частно решение. Следователно, намирането на общото решение се свежда до намиране на няколко частни решения.
Частните решения на хомогенно, линейно, обикновено диференциално уравнение от втори ред търсим във вида:
където, е коефициент, който трябва да се определи така, че тази функция да удовлетворява диференциалното уравнение. Първата и втората производна на тази функция са:
и .
Като заместим с тези производни и съкратим експоненциалния множител от уравнение (102.1) и (102.2) получаваме:
и
.
Това са квадратни уравнения относно неизвестния коефициент , които трябва да решим за да намерим стойностите на , за които функцията (102.4) е частно решение на хомогенните уравнения. Тези квадратни уравнения се наричат характеристични уравнения на съответните обикновени диференциални уравнения.
В следващите въпроси ще представим резултатите от решаването на всяко от горните уравнения.
1 Две функции и са линейно независими ако не съществува различна от нула константа , за която: .
Предишна страница: Уравнение на трептяща система
Следваща страница: Собствени, незатихващи хармонични трептения
Copyright CC BY-ND 4.0.
Посещения на страницата: общо 3299 днес 0
Направено с VanyoG CMS.
Force Reload