Цел и изпълнение
Страницата е създадена на:23 март 2016 и редактирана на:11 май 2016
Извадки от заявката, в която проектът беше представен в конкурса за финансиране:
--- Copy - paste - начало ---
Цели на проекта (до 1 стандартна страница)
Разработване и подпомагане на софтуерни продукти с отворен код, приложими в образованието и научната дейност чрез:
- Създаване на уеб сайт с база данни за софтуерни продукти с отворен код, приложими в образователната система и за научни изследвания. Базата данни ще съдържа препратки към информацията за:
- актуално състояние и активност в разработката на всеки продукт,
- предназначението на всеки продукт,
- изисквания към хардуера и операционната система,
- начина на инсталиране и настройване,
- компилирането му от изходен код,
- директна връзка със създателите на продукта,
- начина за превеждането и локализирането му за България.
- Използване на Интернет и електронни средства за комуникация за планиране и управление на работата по настоящия научен проект.
- Прилагане на софтуерни продукти с отворен код за решаване на практически проблеми в областта на образованието и при научни изследвания.
- Разработване на подобрения и допълнения на съществуващи и стартиране на нови продукти с отворен код за образователната система и научните изследвания.
- Представяне в сайта на проекта на разнообразна друга информация относно използването на софтуер в образователната система и научните изследвания.
Описание на изпълнението на проекта (до 4 стандартни страници)
-
Научни задачи;
-
Набелязване на конкретни практически и научни проблеми, за решаването на които е необходимо да се използва софтуер с отворен код.
-
Проучване на състоянието на различни софтуерни продукти с отворен код и оценка на качествата им с цел решаване на избраните проблеми.
-
Отделяне на софтуерните продукти с отворен код оказали се с най-висок потенциал за решаване на избраните проблеми.
-
Осъществяване на контакт с организациите, извършващи разработването на избраните софтуерни продукти с отворен код с цел участие в работа по тези проекти.
-
Откриване на слабите места на отделените софтуерни продукти с отворен код при приложението им за решаване на избраните проблеми.
-
Разработване и предлагане на подобрения в избрани софтуерни продукти с отворен код с цел подобряване приложимостта им при решаване на конкретните задачи.
-
Стартиране, при необходимост, на нови проекти с отворен код с цел решаване на избраните проблеми.
-
Решаване на конкретни проблеми, чрез прилагане на софтуер с отворен код.
-
Публикуване на събраната информация и получените научни резултати
-
-
Методология;
-
Използване на Интернет и средства за електронна комуникация, за планиране, управление и координиране на работата по настоящия проект.
-
Откритост и ежедневно споделяне в сайта на проекта на събираната информация, поставените за решаване проблеми, хода на работата по тях и намерените решения.
-
Отворен характер на проекта – всеки, който за решаване на конкретен проблем от образователната система и научната дейност има нужда от софтуер, може да представи този проблем, за да се отговори на въпроса има ли свободен софтуер, с който би могъл да се реши такъв проблем и какво следва да се направи?
-
Отворено участие – освен подписващите договора за изпълнение на този проект участници, в него могат да се включат с обсъждане, работа и публикуване на резултати и други участници
-
-
Видове дейности;
Дейностите по проекта ще бъдат насочени към създаване на свободен софтуер и включват:-
Администриране на сайт на проекта, което включва: избор и периодично обновяване на софтуер за управление на съдържанието, предоставяне на ограничен или публичен достъп чрез регистриране на потребители и разпределение на техните права, публикуване на информация.
-
Споделяне в сайта на проекта на практически и научни проблеми на образователната система и научните изследвания, изискващи използване на софтуер.
-
Споделяне в сайта на проекта на опити и резултати от търсене на свободен софтуер за решаване на поставени конкретни проблеми.
-
Споделяне на натрупан опит при използване на свободен софтуер.
-
Сравнително изследване на свободни софтуерни продукти с аналогично предназначение по отношение на техните възможности и публикуване на тези изследвания.
-
Изпращане на съобщения за слабости (бъгове) на конкретни софтуерни продукти до техните създатели и наблюдаване хода на отстраняването им.
-
Търсене и предлагане на начини за отстраняване на налични слабости или на подобрения на програмния код на конкретни продукти и наблюдаване хода на внедряване на тези предложеният в официалните продукти.
-
Стартиране създаването на нови софтуерни продукти с отворен код, в случаите когато няма подходящи за решаване на даден проблем такива.
-
Допълване на превода български на избрани продукти, с цел разширяване на тяхната популярност в страната.
-
Участие в допълването на документацията на софтуерни продукти с отворен код.
-
--- Copy - paste - край ---
Забележка:
След като на този проект е отказано финансиране и той се развива на базата на доброволен труд, изпълнението му едва ли ще следва течно цитираното описание. Посоките, в които проектът се развива в момента се определят само от интересите и ентусиазма на участниците в него.
Предишна страница: Описание на проекта
Следваща страница: Очаквани резултати