Софтуер с отворен код - свободен софтуер
Страницата е създадена на:25 март 2016 и редактирана на:12 януари 2018
Има съответни статии в wikipedia, които обясняват смисъла на понятията Софтуер с отворен код и Свободен софтуер.
В колекцията с интернет връзки на този сайт има раздел: Свободен софтуер / софтуер с отворен код към страниците на софтуерни продукти с отворен код, приложими предимно в образователната система и за научни изследвания.
От самото начало на появата на този тип софтуер продължава дискусия относно неговите предимства и недостатъци. Няма да се впускаме в разглеждане на тази дискусия, а ще посочим своите основания за интереса към него:
- Софтуерът е отворен, може да се разучава в детайли как е направен и как функционира. От това могат да се възползват изучаващите програмиране.
- Когато се използва в научни изследвания, отвореният код осигурява проследимост и възпроизводимост на всички детайли довели до крайния резултат от проведеното проучване.
- Използването му е финансово изгодно, в масовия случай - безплатно.
Има наченки на тенденция за включване на софтуера с отворен код в държавната политика. Чл. 58а. от Закон за електронното управление регламентира, че при изготвяне на технически и функционални задания за провеждане на обществени поръчки за разработка, надграждане или внедряване на информационни системи или електронни услуги административните органи задължително включват в заданията, в случаите, когато предметът на поръчката включва разработване на компютърни програми, компютърните програми да отговарят на критериите за софтуер с отворен код.
Предишна страница: Проблеми за решаване с помощта на свободен софтуер и други информационни технологии
Следваща страница: База данни за софтуер с отворен код, приложим в образованието и научните изследвания