Изобарни процеси
Страницата е създадена на:19 октомври 2018 и редактирана на: 5 септември 2023
Термодинамични процеси, които протичат при постоянно налягане се наричат изобарни процеси. Такива са например процесите протичащи в отворени, свързани с атмосферата съдове. В такива системи налягането е равно на атмосферното налягане и остава почти постоянно (ако пренебрегнем метеорологичните изменения в атмосферното налягане).
Ако имаме проста термодинамична система, състоянията на която се описват само с три параметъра: налягане , обем и температура , след като налягането е постоянно, следва, че при изобарен процес могат да се променят само обема и температурата.
Опитът показва, че при постоянно налягане с повишаване на температурата повечето прости системи увеличават обема си. Това увеличение на обема с повишаване на температурата при постоянно налягане се нарича температурно разширение.
Нека и са стойностите на температурата в две различни състояния при едно и също налягане. Нека и са съответните на тези температури стойности на обема на системата. е изменението на температурата, а - изменението на обема. Опитите показват, че при малки изменения на температурата изменението на обема е правопропорционално на началния обем и на изменението на температурата:
(1) .
Коефициентът на пропорционалност:
се нарича температурен коефициент на разширение на системата.
Единицата за температурен коефициент на разширение е: K -1 (келвин на минус първа степен).
Температурният коефициент на разширение, зависи от веществото и от температурата. За повечето вещества той е положителен, но в отделни температурни интервали при някои вещества може да е и отрицателен. Например при водата между 0 и 4 0C. В този температурен интервал водата вместо да се разширява се свива с повишаване на температурата. При 4 0C водата се свива максимално, достига най-голяма плътност и над тази температура започва отново да се разширява. Следователно от 0 до 4 0C водата има отрицателен коефициент на разширение, а извън интервала между 0 и 4 0C - положителен. Тази особеност на водата играе важна роля за съхраняване на живота на Земята.
Ако заместим с и в (1) и изразим обема , получаваме следната зависимост на обема от температурата при малко изменение на температурата около началната стойност :
(2) .
Температурния коефициент на разширение на различните газове става все по-близък до една еднаква за всички газове стойност ( = 1/273,15 K -1), когато газовете стават все по-разредени. Един силно разреден газ се нарича идеален газ. Законът за температурното разширение на идеален газ, съвпадащ с формула (2) се нарича закон на Гей-Люсак.
Законът на Гей-Люсак може да се представи и в друга форма. Нека температурата е такава, че . Да изразим по формула (2) обема на газа при две температури и :
и .
За отношението на тези обеми получаваме:
, или:
,
което означава, че обемът на идеален газ е правопропорционален на неговата абсолютна температура.
Предишна страница: Уравнения на състоението
Следваща страница: Изотермични процеси