Интензитет на електричното поле на равномерно зареден цилиндър
Страницата е създадена на:19 октомври 2018 и редактирана на:19 октомври 2018
Да намерим с помощта на теоремата на Гаус интензитета на електричното поле, създавано от безкраен цилиндър, повърхността на който е равномерно заредена с постоянна плътност на електричния заряд . От съображения за симетрия следва, че интензитета на електричното поле на този цилиндър във всяка точка от пространството има посока, перпендикулярна на оста на цилиндъра и еднаква големина в точките, разположени на едно и също разстояние от оста .
Да изразим потока на интензитета на електричното поле през повърхността на друг цилиндър, чиято ос съвпада с тази на заредения безкраен цилиндър, височината му е и радиуса на основата: . Векторът на интензитета на електричното поле е успореден на основите на този цилиндър и следователно потока на интензитета през тях е нула. Но вектора на интензитета е перпендикулярен на околна повърхност на същия цилиндър и следователно потока на интензитета през околната му повърхност е равен на произведението от големината на интензитета и лицето на околната повърхност : . Очевидно, потокът на интензитета на електричното поле през цялата повърхност на разглеждания цилиндър е също:
.
Зарядът, който се намира във вътрешността на този цилиндър е нула, ако неговия радиус е по-малък от радиуса на заредения цилиндър. По теоремата на Гаус от това следва, че потока на интензитета на електричното поле също трябва да е нула, но тогава от получения израз следва, че и интензитета не електричното поле е нула. Следователно, във вътрешността на заредения цилиндър интензитета на електричното поле е нула.
Когато разглеждания цилиндър има радиус по-голям от радиуса на заредения цилиндър, във вътрешността му попада целият заряд намиращ се на повърхността на затворената в него част от заредения цилиндър. Този заряд е . Вместо като равномерно разпределен по повърхност с повърхнинната плътност на заряда , този заряд можем да разглеждаме и като равномерно разпределен по дължината (височината) на цилиндъра. Разпределението на електричен заряд по дължина се описва с линейна плътност на заряда. Ако върху част с дължина на дадено тяло има електричен заряд отношението:
се нарича средна линейна плътност на електрическия заряд върху това тяло. В нашия случай заряда на частта от заредения цилиндър с височина има стойност , при което . Сега от теоремата на Гаус се получава: , и следователно:
.
Вижда се, че интензитета на електричното поле извън заредения цилиндър намалява обратно пропорционално на разстоянието от оста му. Освен това във формулата не участва радиуса на заредения цилиндър. Следователно тази формулата остава в сила и за цилиндър с безкрайно малък радиус, т.е. за равномерно заредена безкрайна, права нишка. Може да се каже още, че електричното поле извън един равномерно зареден цилиндър е такова, сякаш се създава от заряди разпределени с постоянна линейна плътност само по оста на цилиндъра.
Предишна страница: Интензитет на електричното поле на две равномерно заредени успоредни равнини
Следваща страница: Потенциална енергия на електрични зеряди