Големина на скоростта, изразяване на пътя и координатите чрез скоростта
Страницата е създадена на:24 октомври 2016 и редактирана на: 8 април 2019
За да изразим големината на скоростта използваме, че за малки интервали време пътят е равен на големината на преместването и пишем:
.
Ако разглеждаме пътя , изминат от материалната точка от началния момент време до момента като функция на времето , последната граница съвпада с определението за производна на . Така получаваме, че големината на скоростта е равна на производната на пътя по времето:
.
(Във физиката е прието, понякога производната да се означава с точка над символа на величината. Със символа изразяваме равнозначност на различните означения.)
Ако познаваме зависимостта на големината на скоростта от времето , чрез интегриране може да намерим зависимостта на пътя от времето . Наистина, последната формула можем да представим във вида:
.
За да подчертаем, че скоростта е функция на времето вместо само пишем . Сега интегрираме:
.
Интегралът в лявата страна е равен на: , следователно:
.
Ако познаваме зависимостта на всяка от координатите на скоростта от времето, чрез интегриране може да намерим изменението на координатите на материалната точка за времето между два момента и . Например за координатата имаме: или и като интегрираме , левият интеграл дава изменението на координатата : , следователно:
.
Аналогично се получават и измененията на другите две координати:
и .
Измененията на трите координата на материалната точка се явяват координати на вектора на преместването , така че получените три формули може да се запишат като една векторна формула:
.
Ако разглеждаме преместването от начално положение в момента , до положението в момента , последната формула позволява да се определи закона за движението:
.
Предишна страница: Скорост на материална точка
Следваща страница: Ускорение