Ускорение
Страницата е създадена на:25 октомври 2016 и редактирана на:19 август 2019
Нека в момент скоростта на материалната точка да е , а в по-късния момент да е , следователно изменението на скоростта за интервала време е . Частното на изменението на скоростта и интервала време се нарича средно ускорение на материалната точка за интервала време :
.
Когато интервалът време клони към нула , средното ускорение клони към определена стойност , наречена моментно ускорение на материалната точка в момент :
.
Това векторното равенство може да се представи и с три аналогични равенства за координатите на векторите:
, и .
Границите в тези равенства съвпадат с дефиницията за производна на функция, следователно всяка от координатите на ускорението е първа производна на съответната координата на скоростта по времето:
, и .
Или ако използваме векторно означение пишем:
.
Като имаме предвид, че скоростта е първа производна на радиус-вектора по времето, то следва, че ускорението е втора производна на радиус-вектора по времето:
.
Моментното ускорение е вектор. В общия случай векторът , представящ моментното ускорение, може да се разложи на сума от два вектора: - по направление на допирателната към траекторията, наречен тангенциално ускорение и - по направление, перпендикулярно на допирателната, наречен нормално ускорение.
Тангенциалното ускорение е свързано с изменението на големината на скоростта, а нормалното с изменението на нейната посока.
Предишна страница: Големина на скоростта, изразяване на пътя и координатите чрез скоростта
Следваща страница: Праволинейно движение