Динамика на хармонично трептене
Страницата е създадена на: 4 ноември 2016 и редактирана на: 4 ноември 2016
Да сравним закона за движението при хармонично трептене:
и закона за ускорението:
.
Вижда се, че ускорението е свързано с отклонението по формулата:
.
Сега да заместим ускорението във втория принцип да динамиката:
.
При последното преобразувание въвеждаме ново означение за произведението от масата и квадрата на ъгловата скорост , което произведение играе роля на положителен коефициент на пропорционалност между силата и отклонението .
Така виждаме, че силата, която действа върху материална точка, извършваща хармонично трептене е пропорционална на отклонението от равновесното положение и има посока противоположна (поради знака минус) на това отклонение:
.
Сила, действаща по този начин се нарича квазиеластична сила. Това е сила, която при всяко отклонение от равновесното положение действа така, че да върне материалната точка в положението на равновесие. Следователно, имаме положение на устойчиво равновесие и хармоничното трептене е движение около положение на устойчиво равновесие, т.е. представлява трептене.
Квазиеластичната сила е консервативна сила и материална точка, намираща се в полето на квазиеластична сила има потенциална енергия:
.
Кинетичната енергия на една материална точка, която извършва хармонично трептене е:
.
а потенциалната:
.
Като съберем кинетичната и потенциалната енергия получаваме, че пълната механична енергия е:
,
защото . Вижда се, че в получената формула за пълната механична енергия при хармонично трептене, участват само постоянни величини и следователно тя е постоянна величина. По този начин се убеждаваме, че при хармонично трептене е в сила закона за запазване на енергията.
Предишна страница: Кинематика на хармонично трептене
Следваща страница: Уравнение на трептяща система