Изразяване на големината и плътността на тока чрез скоростта и заряда на движещите се частици
Страницата е създадена на:19 октомври 2018 и редактирана на:20 януари 2019
Нека електрическият ток да се създава от движещи се с еднаква скорост заредени частици. Нека зарядът на всяка от тези частици да е еднакъв. Нека частиците да са равномерно разпределени в пространството с постоянна концентрация (брой частици в единица обем) . Да изразим големината на тока през, разположена перпендикулярно на скоростта на частиците повърхнина с форма на кръг и лице . За време частиците изминават разстояние , следователно, за време през разглежданата повърхност ще преминат всички частици, намиращи се пред нея на разстояние не по-голямо от . Тези частици са разположени в обем с форма на цилиндър: и броят им е: . Общият заряд, който тези частици носят и който преминава през разглежданата повърхност е: . Така за големината на тока получаваме: или окончателно:
Да изразим и плътността на разглеждания ток: . Получаваме:
Понеже скоростта на частиците е векторна величина, последната формула позволява и величината плътност на тока да се разглежда като векторна величина:
Векторът на плътността на тока има посока съвпадаща с посоката на насоченото движение на частиците, когато тези частици имат положителен заряд, и има обратна посока на посоката на движение, когато частиците са с отрицателен заряд.
Ако повърхността не е перпендикулярна на скоростта на частиците , нека с да означим ъгъла между нормалата към и скоростта . В този случай частиците, които за време преминават през повърхността са разположени в обем с форма на наклонен цилиндър, който има височина . Повтаряйки горните разсъждения, получаваме следната формула за големината на тока:
Разгледаните формули се използват широко при изучаване протичането на електричен ток през различни вещества. Когато във веществото има няколко вида частици с различни заряди, по тези формули се изразява големината и плътността на тока, създаван от движението на всеки вид частици. Тогава общият ток е сума от токовете на всички видове частици.
Предишна страница: Плътност на електрическия ток
Следваща страница: Проводници и изолатори