Разширения и добавки за интернет браузъри
Страницата е създадена на:28 януари 2018 и редактирана на:16 декември 2018
Вижте хипервръзките, които колекционираме във връзка с темата в раздел "Разширения и добавки за интернет браузъри(колекция връзки)".
Разработена от автора на тази страница добавка за браузър Chrome може да намерите в GitHub.com/vanyog/browser-extensions.
Chrome
(За съжаление, по-подробния вариант на този текст по невнимание беше изтрит и е възстановен само отчасти по памет.)
Разширенията за Chrome представляват файлове съдържащи програмен код на езици HTML, JavaScript и CSS, а техните настройки и структурата се описват във manifest.json файл. (Вижте Overview - Google Chrome.)
Стартирането на ново резширение с цел изпробване се извършва от страницата за управляване на разширенията, която се отваря чрез изписване на нейния адрес chrome://extensions или от менюто на браузъра:
Щраква се ключа "Developer mode", за да се покажат допълнителните бутони за разработчици.
Щраква се бутона "Load unpacked" и се избира директорията, в която се намират файловете с новото разширение. В случай на грешки, Chrome показва съответни съобщения.
Firefox
Страницата с документация относно създаването на разширения за Firefox e Firefox Add-ons.
Зареждането на ново разширение с цел изпробване става с отваряне на адрес about:debugging, щракване на бутона "This Firefox" и после - "Load Temporary Add-on", и избиране на manifest.json файла на разширението. (Вижте: Your first extension - Mozilla | MDN).
Safari
Разширенията, от версия на Safari 10.0 и macOS 10.11.5 насам, се създават с Xcode във вид на разширения за приложения за Mac. Както е описано в Creating and Running Your First Safari App Extension, създаването на разширение за Safari се започва със създаване на някой тип приложение за Mac. Разширенията са комбинация от програмен код на JavaScript, CSS и Objective-C(колекция връзки) или Swift(колекция връзки). (Вижте Safari App Extension Programming Guide.)
Също така разширения може да се създават и с инструмента Extension Builder на самия браузър, но това вече не е препоръчително и създадените така разширения трябва да се мигрират към разширения за приложения.
Разширенията за Safari се разпространяват чрез Apple App Store, пакетирани като .app приложения. Разбирането на начина на функциониране на разширенията за браузъра Safari изисква разбиране на концепцията на Apple за разширения към приложенията за Mac въобще. (Вижте App Extension Programming Guide.)
Предишна страница: Програмиране
Следваща страница: Извличане на имейл адреси от произволен текст