Работата като интеграл
Страницата е създадена на:29 октомври 2016 и редактирана на:27 април 2018
В предишната страница беше показана формула (78.1), в която работата, извършвана от непостоянна сила, действаща на материална точка при произволно движение, е сума от елементарните работи в отделните части от пътя. Тази формула е приблизителна и зависи от начина на разделяне на целия път на малки участъци.
Да означим с пътя, изминат от материалната точка от момент време до момент . Проекцията на силата върху допирателната към траекторията представлява функция на пътя . Може да се изобрази графиката на тази функция. Елементарните работи в малките части от пътя съответстват на лицата на тесни правоъгълници с основи , , , ... и височини , , , ... . Механичната работата, пресматната по формула (78.1) съответства на сумата от лицата на тесните правоъгълници и е грубо приближение на лицето на криволинейния трапец оформен от графиката на функцията `F_s(s)`. От математиката е известно, че лицето на криволинеен трапец се пресмята с определен интеграл, така че точна формула за работата е:
Ако проекцията на силата върху допирателната към траекторията е постоянна величина, решението на този интеграл е:
,
където е пътя изминат от началния момент до момент , а - пътя изминат до момент .
Ако е трудно да се изрази като математическа функция проекцията на силата върху допирателната към траекторията `F_s(s)`, както изисква горната формула, то работата може да се изрази със скаларното произведение на силата и преместването или със скаларното произведение от силата и скоростта, и интервала време:
`A = int_(t_1)^(t_2) vec F . d vec r = int_(t_1)^(t_2) vec F . vec v d t`
Предишна страница: Механична работа
Следваща страница: Мощност